Vodafone zmenšil plastovou kartièku se SIM. Trendem budou virtuální karty

Spread the love

Bezmála tøi tuny plastu a 2,25 tuny papíru ušetøí v Èesku za rok Vodafonu zmenšením plastového nosièe SIM a jeho papírového obalu na polovinu. Navazuje tak na iniciativu nadnárodní skupiny Vodafone Group, která už koncem roku 2019 zmenšený nosiè nabídla ve vybraných zemích. Letos v lednu takový krok uèinilo již konkurenèní O2.

Pro zákazníky operátora se z praktického hlediska nic nemìní: velikost samotné SIM totiž zùstává beze zmìny. Podle øeditelky komunikace a udržitelnosti Vodafonu Zuzany Holé dostanou zákazníci SIM na polovièním plastovém nosièi do ruky od letošního jara.

Množství Vodafonem v Èesku ušetøeného plastu a papíru pøedstavuje ekvivalent 223 tun emisí oxidu uhlièitého. Stejné množství emisí podle operátora zbude po spálení 111 tun uhlí nebo je za rok vyprodukuje 50 automobilù.

Roèní úspora èeské poboèky Vodafonu pøispìje k nezanedbatelné globální úspoøe v rámci celé nadnárodní skupiny, která dosahuje 340 tun plastu roènì. To odpovídá napøíklad hmotnosti tøí plejtvákù obrovských. Nižší nároky na rozmìry plastového nosièe jsou pøínosem i z pohledu snížení emise oxidu uhlièitého.

Pøi výrobì a pøepravì jedné tuny plastu se totiž vyprodukuje 15 tun CO 2 , celková globální úspora v rámci Vodafone Group tak jeho roèní produkci sníží o 5 100 tun. „To je stejné množství emisí, které za rok a ètvrt vyprodukuje uhelná elektrárna,“ dodal operátor.

Množství plastu a papíru bude redukovat i do budoucna, lze totiž oèekávat, že stále více zákazníkù bude preferovat virtuální SIM. Tedy do smartphonu integrovaného èipu, na který se pouze nahrává profil operátora. Aktivace eSIM vyžaduje pouze QR kód, zákazník jej získá buï v prodejnì, nebo si ho mùže objednat prostøednictvím mobilní samoobsluhy, v e-shopu èi na zákaznické lince.

Poèet zákazníkù, kteøí využívali elektronickou SIM, podle Vodafonu koncem loòského roku dosahoval zhruba 20 tisíc. Mimo to se také zvýšil zájem o smartphony, které eSIM podporují. „Jejich podíl na celkových prodejích telefonù èinil témìø 20 %. S ohledem na vývoj trhu s eSIM zaøízeními a plánovaným aktivitám Vodafonu vìøíme, že èísla budou dále narùstat,“ dodala produktová specialistka Jana Bálková.

Vrate svùj vysloužilý mobil, pobízejí operátoøi

Vodafone je druhým tuzemským operátorem, který k radikální zmìnì rozmìrù plastového nosièe SIM pøistoupil. Jako první tento krok udìlalo O2, které takzvanou half SIM nabízí už od zaèátku letošního roku (viz Po SIM u O2 zmenšili i její nosiè. Ušetøí tuny plastu ).

Na zavedení zmenšených plastových nosièù SIM pracuje i T-Mobile. „Prvním zákazníkùm bychom je mohli nabídnout již pøíští mìsíc, ve vìtším množství budou k dispozici se zaèátkem léta,“ informovala redakci Mobil.iDNES Kateøina Mikesková z tiskového oddìlení.

Nosiè SIM, by ta samotná se bìhem let své existence z pùvodního rozmìru platební karty „smrskla“ do takzvané nanoSIM, si totiž dlouhodobì zachovával pùvodní rozmìry. Množství plastového odpadu vùèi èásti nezbytné pro využívání služeb operátora bylo tedy neúmìrnì vysoké.

Operátoøi mimo to zákazníky i nadále pobízejí, aby odevzdávali již nepoužívané mobilní telefony k ekologické likvidaci. Z vysloužilého zaøízení, které mohou pøinést na jakoukoli jejich prodejnu, lze totiž recyklovat až 95 % materiálu. Nejde pøitom pouze o plast, ale i mìï, støíbro èi zlato. Všechny takto získané suroviny následnì poslouží pro další výrobu. Kromì starého mobilu mohou pøinést i nabíjeèku èi modem.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *